مراحل سئو:


در چند مقاله قبل به توصیف سئو(SEO)پرداختیم

حال در زیر به بررسی مراحلی که بایستی در سئو رعایت کنیم می پردازیم:

1.رعایت مسائل تکنیکی:

مشخصاً برای دستیابی به محبوبیت و اعتبار در هر جا و البته در موتورهای جست و جو داشتن بستری مناسب و درست از اصول اولیه است، برای داشتن یک سایت خوب و بهینه ابتدا باید به  مسائل زیر ساختی و تکنیکی توجه کنیم، داشتن یک دامنه خوب و مناسب، سرعت بالا، قدرت آنالیز بالای سایت و البته طراحی جذاب و متناسب با کسب و کار اصول اولیه ایست که یک سایت در مسیر سئو باید به آن توجه کند.

2.اهمیت به هرآنچه بصورت متن در سایت قرار می‌دهیم:

از آنجایی که سرچ در موتورهای جست و جو با نوشتن کلمات ویا جمله‌ای انجام می‌‌پذیرد، بدیهیست که یکی از مهمترین دغدغه‌های سئو برای یک کسب و کار متن‌هاییست که در سایت خود استفاده می‌کند، اولین نکته‌ی اساسی و مهم در نوشتن متن‌های یک سایت عنوان و کلمات کلیدیست.

هر متنی با هر هدفی و به هر نحوی که در سایت قرار می‌گیرد باید بر اساس توجه به سئو نوشته شود، تمام متن‌هایی که نوشته می‌شوند بدون شک مسیری را برای تبدیل به متن نهایی طی میکنند، اولین ایستگاه در این مسیر حتماً تصمیم گیریست که می‌خواهیم چه بنویسیم.

مثلا تصمیم میگیریم در سایت متنی در مورد «فیلم نامه» بنویسیم، در همینجا باید لیستی از کلمات کلیدی در مورد «فیلم نامه» را تهیه کنیم مثل «فیلم، فیلم نامه نویس، دیالوگ و …»، این لیست با دقت زیادی تهیه می‌شود، می‌تواند هر چقدر که می‌خواهد طولانی باشد و حالا باید توجه کنیم در متنی که نوشته می‌شود حتما از همه‌ی کلمات کلیدی با قت استفاده شود.

باید توجه کرد که سعی نشود برای دیده شدن از کلمات کلیدی بی ربط استفاده شود، یکی از آفتهای سایت دقیقاً همین است که اگر کاربران یک کلمه‌ی کلیدی را در موتورهای جست و جو سرچ کنند و سایتی به آنها بعنوان نتیجه نشان داده شود که منظور اصلی و برطرف کننده‌ی نیاز آنها نباشد، موتور جست و جو به سرعت این مشکل را تشخیص داده و به شدت از اعتبار آن سایت کاسته خواهد شد.

هر متن نیاز به یک عنوان دارد که باید ترکیبی کوتاه از مهمترین کلمات کلیدی در نظر گرفته شده برای متن باشد، در کنار این موضوع توجه به جذابیت عنوان کمک می‌کند تا متن و سایت در موتورهای جست و جو بهتر دیده شوند.

توجه به متن از لحاظ ادبی و ویراستاری بسیار مهم است و اعتبار سایت نویسنده و مرجعیت نوشته‌ی او را افزایش خواهد داد.

نکته‌ی آخر در کلمات کلیدی و نوشتن متن روش نگاه ما به کلمات کلیدی و انتخاب آنهاست، ممکن است از نظر فرد متخصص کلمات کلیدی در یک موضوع، کلماتی بسیار تخصصی و نا آشنا باشد که مشتری با آنها آشنایی ندارد و هیچگاه در سرچ خود از کلمه هایی از این دست استفاده نکند، این براحتی باعث می‌شود محتوای ما که دقیقا مد نظر کاربر است هیچگاه توسط موتورهای جست و جو به او نشان داده نشود، و این دیوار بلندیست بین کسب و کار و مشتری که هردو به هم نیازمندند اما نمی‌توانند یکدیگر را پیدا کنند، باید موضوع را از نگاه مشتری مشتری بررسی کرد و به کلماتی رسید که ممکن است کاربر برای رسیدن به ما سرچ کند.

3.لینک دادن در سایت و دسترسی آسان:

یکی از مسائلی که موتورهای جست وجو بررسی می‌کنند و بر اساس آن به سایت اعتبار می‌دهند این است که وقتی در نتیجه‌ی جست وجو سایتی را به کاربر معرفی می‌کند، کاربر چقدر در سایت درگیر شده است و چقدر به گشت زنی در قسمت‌های مختلف سایت پرداخته است، هرچه میزان رضایت مخاطب و زمانی که در سایت گذرانده است بالاتر باشد طبیعتاً اعتبار سایت در موتور جست و جو بیشتر می‌شود. برای موفق بودن سایت در این بخش علاوه بر مسائل تکنیکی که به آنها اشاره شد باید لینک دادن به قسمت‌های مرتبط توجه کرد.

بنابراین ابتدا باید به وضوح ومشخص بودن دسترسی به قسمت‌های مختلف سایت در صفحه‌ی اول توجه کرد ابزارهای متفاوت طبقه بندی و طراحی مناسب کمک می‌کند که سایت به صورت طبقه بنی شده و راحت در اختیار کاربر قرار گیرد.

در مرحله‌ی بعد باید سعی شود مطالب مرتبط در صفحات مختلف به هم لینک شوند، یعنی وقتی کاربر محتوایی را در سایت مطالعه می‌کند، میبیند و یا می‌شنود، به طوری برنامه ریزی شده هدایت و راهنمایی شود تا مطالب مرتبط دیگری را هم در سایت ببیند که احتملاً برایش جذاب خواهد بود.

4.موبایل فرندلی:

امروزه با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و دسترسی به اینترنت در تلفن‌های همراه باید حتما به فکر نسخه‌ای موبایلی برای سایت بود و یا اینکه سایت به نحوی طراحی شود که استفاده از آن در صفحه‌ی موبایل هم بسیار ساده باشد، بتوان تمام صفحه را کامل دید و بشود روی هر قسمتی براحتی با انگشت کلیک کرد، که این مورد به محبوبیت سایت و در نهایت افزایش اعتبار سایت در موتورهای جست و جو منتج می‌شود.

 

5.لینک شدن در سایت ها و وبلاگ های دیگر:

لینک شدن سایت شما در سایتهای دیگر موضوع بسیار مهمی‌است که اعتبار سایت را بالا برده و در نتیجه به بهتر دیده شدن سایت در موتورهای جست و جو منجر می‌شود.

با هوشمند تر شدن موتورهای جست و جو ، روش‌هایی مثل خرید لینک در سایتهای دیگر کم کم منسوخ می‌شود و در حال از بین رفتن است، و با تشخیص داده شدن خرید لینک توسط موتورهای جست و جو اینکار نه تنها کمکی به کسب اعتبار نخواهد کرد، بلکه ممکن است برای سایت مشکل ساز هم بشود.

اینجا دقیقا نقطه ایست که اهمیت تولید محتوا بیش از پیش به چشم می‌آید، و مسلماً هرچه محتوا جذاب تر، به روز تر و درست تر باشد پتانسیل بیشتری برای مرجع شدن را دارد تا در سایت‌های دیگری لینک شود.

چند نکته در باب تولید محتوایی که به بازاریابی منتهی شود:

تولید محتوا برای یک کسب و کار با هدف بازاریابی که می‌تواند در سایت آن کسب و کار و البته رسانه های دیگر به هدف مجموعه کمک کند خود مقوله‌ای مفصل است اما در اینجا به چند نکته‌ی ابتدایی در این حوزه اشاره می‌شود که عمل به آنها رسیدن به اهداف سئو را نیز در بر خواهد داشت.

1.نباید صفر تا صد تولید محتوا را برون سپاری کرد:

طبیعتاً اکثر کسب و کارها در هنگام برنامه ریزی برای بازاریابی محتوایی از تخصص یک تیم تولید محتوا بهره می‌گیرند، اگر در انتخاب این تیم درست تصمیم گرفته شده باشد، تیم تولید محتوا توانایی انجام تمام مراحل بازاریابی محتوایی را خواهد داشت، اما هر چقدر این تیم توان و تخصص بالایی در انجام این پروسه داشته باشد نباید 100درصد کار سپرده شود.

اگر بخواهیم در مسیر درستی قدم برداریم باید بستری فراهم شود تا توان بازاریابی محتوایی در تیم تولید محتوا با تخصص ما در کسب و کارمان تلفیق و به محتوایی کارا تر تبدیل شود.

برای مثال تیم تولید محتوا با هدف بازاریابی محتوایی پیشنهاد تولید مجموعه‌ای ویدیویی با موضوع شفافیت و ساده سازیه مسائل حقوقی را به یک شرکت حقوقی ارائه می‌دهد. درست است که تیم تولید محتوا خود می‌تواند این مجموعه را به طور کامل تهیه کند، اما شرکت حقوقی باید روی هرآنچه که به تخصصش در مسائل حقوقی مربوط می‌شود تسلط و نظارت داشته باشد.

2.تقلید، آفت تولید محتوای ناب:

در بسیاری از کسب و کارها سازمان دست به تقلید از رقبای خود می‌زند در بسیاری از حوزه ها هرچه رقیبان پیاده کرده اند را کپی برداری می‌کند که این هیچگاه یک سازمان مرجع و معتبر نخواهد ساخت.

در بازاریابی محتوایی هم هر کسب و کار و به ویژه هر سازمان باید اهدافش را روشن کند و بر آن اساس به فرم هایی برای تولید محتوا و بازاریابی برسد و فرمول خاص خود را کشف کند.

بعنوان یک نمونه‌ی مثال زدنی در فضای کسب و کار ایران می‌توان از شرکت «تپسی» نام برد، که همه‌ی صاحب نظران در این مورد نظرشان به همین یک جمله ختم می‌شود «تپسی همواره پشت سر اسنپ خواهد ماند»

3.محتوای بروز تولید کنید:

هر روزه در هر حوزه‌ای از کسب و کار کشفهای جدید و همینطور پیشرفت تکنولوژی آن حوزه را عمیق تر،گسترده تر و بروز می‌کند، سازمان هم علاوه بر اینکه خدمات یا محصولش باید با این پیشرفت رو به جلو حرکت کند بلکه باید محتوا و بازاریابی محتوایی خود را هم همواره به روز نگه دارد.

محتوای بروز و جدید در هر حوزه‌ی کسب و کاری بیشتر سرچ می‌شود، هرچه محتوا بروز تر تقاضا بیشتر و البته ارائه دهنده کمتر خواهد بود و بدیهیست که تولید کنندگان محتوای بروز در کسب اعتبار و مسیر سئو موفق تر خواهند بود،

همچنین فرم‌های تولید محتوا هم باید بروز باشد مثلاً اگر در حوزه‌ی کسب کارتان حرف‌های زیادی برای گفتن دارید شاید در دنیای امروز و با توجه به مخاطب کسب و کارتان، شاید تولید یک مجموعه پادکست بشیار تاثیر گذارتر از انتشار یک کتاب باشد.

4.تنوع فرم:

محتوایی که توسط سازمانی تولید می‌شود شاید همه‌ی آن چیزیست که مخاطب به آن نیاز دارد، اما ممکن است مثلا افرادی از جمع مخاطبان خاص سازمان نیاز خود را در محتوای متنی شبکه‌ی مجازی سرچ کنند و عده‌ای دیگر برای رفع نیازشان ویدیو تماشا کنند، سازمانی که می‌خواهد توسط همه‌ی مخاطبانش دیده شود باید هم محتوای متنی داشته باشد و هم ویدیویی.

برای موفقیت در بازاریابی محتوایی و مسیر سئو باید محتوا در فرمهای مختلفی تولید شود و می‌تواند ترکیب هوشمندانه‌ای از فرم‌های متنی، صوتی و تصویری باشد.

محتوای صوتی و تصویری خوب نیازمند متن سئوی خوب:

در هر کسب و کاری ممکن است برای رسیدن به هدف‌های مختلف سازمان از جمله بازاریابی محتوایی، محتوای صوتی و تصویری بسیار خوبی تولید شود که توانایی اتصال سازمان و مشتری را به خوبی داشته باشد ما برای تحقق این هدف باید دانست که سرچ در موتورهای جست و جو به صورت نوشتاری انجام می‌شود و هر محتوای صوتی یا تصویری نیازمند یک متن سئوست که در آن :

اول

کامل و واضح توضیح داده می‌شود که موضوع این مثلا عکس، ویدیو، پادکست و … چیست، چه می‌خواهد بگوید، برای بیننده چه نتیجه‌ای در بر خواهد داشت و چه تیمی آنرا تولید کرده است. به طور کلی هر آنچه که ممکن است در این محتوا جواب سوال فردی باشد که در موتورهای جست و جو در حال سرچ است، باید به طور مختصر اما مفید در سئوی متنی محتوا نوشته شود.

دوم

از هرآنچه در مورد دسته بندی واضح و درست، دسترسی آسان، کلمات کلیدی و … پیش از این گفته شد باید در نوشتن سئوی محتوای صوتی و تصویری هم رعایت شود.

سوم

اگر خودمان تولید کننده‌ی محتوا هستیم علاوه بر دو مورد بالا باید تمام تکنیک های فنی تولید محتوا، زمان و لوکیشن تولید، تجهیزات و شکل و شیوه‌ی تولید را هم توضیح دهیم و حتی از اتفاقات و تصویرهای پشت صحنه هم برای جذابیت بیشتر استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>