چطور مدیران می‌توانند تنش در محل کار را مدیریت کنند؟


تنش و مشاجره جز جدایی‌ناپذیر محیط کار است و موسسه فرهنگی هنری «رای نو» نیز از این امر مستثنا نیست. به همین خاطر یکی از اعضای تیم ترجمه «رای نو»، این مقاله را ترجمه کرد. بر اساس گفته بخش مدیریت منابع انسانی دانشگاه ویرجینیا، 60 تا 80 درصد تنش‌های محل کار ناشی از ارتباط نادرست میان کارکنان است. به عنوان یک مدیر، این وظیفه شماست که یک ارتباط موثر برقرار کنید، به کارمندان احترام بگذارید، تنش‌های موجود در محل کار را شناسایی کنید و اهمیت حضور هر یک از کارمندان را بدانید. انجام این وظایف مدیریتی از بروز یک تنش بزرگ جلوگیری خواهد کرد. زمانی که تنش زیاد می‌شود، ضروری است که آن را به شیوه درست، به سرعت و با استفاده از روش‌های متنوع مدیریت کنید.

  1. با هر یک از دو طرف درگیر در مشاجره به صورت خصوصی صحبت کنید و تکه‌های داستان را کنار هم قرار دهید. زمانی که با هر یک از طرفین صحبت می‌کنید سعی کنید لحن بی‌طرفانه و در عین حال علاقه‌مند داشته باشید.
  2. روایت‌های مختلف را از اتفاق بشنوید. سپس اختلاف نظر و یا مشاجره پیش آمده را در چند جمله بنویسید، دلایل این اتفاق چه بوده و راه‌حل برطرف کردن آن چیست. جزئیات مشاجره را دریابید.
  3. با طرفین درگیر در مشاجره در یک اتاق به صورت خصوصی جلسه بگذارید. از ابتدای جلسه، لحن خونگرم و خوشبین داشته باشید و از آن‌ها نیز بخواهید که چنین رفتاری داشته باشند.
  4. به شکل بی‌طرفانه، اتفاق را بازگویی کنید و از هر دو طرف بخواهید که دریافتشان از ماجرا را بگویند. دقیق بودن اطلاعات هر یک از آن‌ها را تصدیق کنید. به هر دو طرف اجازه بدهید که جزئیات را تصحیح و یا تکمیل کند و راه‌حل خود را ارائه دهد. به آن‌ها گوش دهید و آرامش را برقرار کنید.
  5. با توجه به راه‌حل‌های ارائه شده از سوی آن‌ها، راه‌حل نهایی را در عین بی‌طرفی، پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که همه از نتیجه راضی هستند. تصمیمات اتخاذ شده را اعلام کنید، از دو طرف بخواهید که با یکدیگر دست بدهند و پایان جلسه را اعلام کنید.
  6. مسئله مشاجره ایجاد شده و داستان هر دو طرف را مستند و ذخیره کنید. برای هر نفر یک نسخه چاپ کنید و از آن‌ها بخواهید که صحت آن را تایید و امضا کنند. این مستندات را در بخش مدیریت منابع انسانی ذخیره کنید تا در صورت بروز مجدد مشاجرات به آن مراجعه کنید.

در مطلب بعدی راهکارهایی برای افزایش روحیه بین کارکنان ارائه خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>